کمیته 15 نفره دربرگیرنده همه اصولگرایان است

 

به دنبال آغاز برخی بحث ها درباره کامل نبودن گروه 8+7 و تلاش برای وارد کردن افرادی جدید به درون آن از جانب تشکل های نوظهور، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز اعلام کرد این گروه همه اضلاع اصولگرایی را دربرمی گیرد.
حجت الاسلام محمدرضا سالک روز گذشته با اشاره به منشور اصولگرایی که سال گذشته از سوی جامعتین منتشر شد، گفت: این منشور همه اضلاع اصولگرایی را دربر می گیرد و اولویت اول در این زمینه حفظ وحدت در جریان اصولگرایی است.
وی در ادامه، سخنان برخی از افراد در این زمینه را در راستای سهم خواهی عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به شرایط جامعه جریان های انحرافی و غیرانحرافی با بیان برخی از مطالب، دو هدف را دنبال می کنند از جمله ایجاد افتراق در جامعه اصولگرایی و این که اجازه ندهند این روند به هدف خود برسد.
سالک درباره انتقادات برخی از اصولگرایان از مکانیزم 8+7 و این که این مکانیزم تمام اصولگرایان را تحت پوشش قرار نمی دهد، گفت: در طول این یک سال و چند ماه تمام مصوبات که در این زمینه بود، از جمله بیانیه 8 ماده ای جامعتین و منشور اصولگرایی در معرض دید مردم و آقایان اصولگرا قرار گرفت و این دوستان از این منشور و بیانیه استقبال و آن را پایه ای برای حرکت در راستای ایجاد وحدت در جریان اصولگرایی عنوان کردند.
وی افزود: نقطه نظرات افراد مختلف گرفته شده است و آقایانی که انتقادات و سوالاتی دارند، می توانند تماس گرفته و پاسخ بگیرند.
محسن رضایی دیروز در مصاحبه ای گفته بود که گروه 8+7 دربرگیرنده همه اصولگرایان نیست. وی نماینده ای در گروه 8 نفره ندارد. برخی ناظران عقیده دارند که ایجاد گروه های خلق الساعه که در واقع چیزی بیش از یک «نام» نیستند و ابزار قرار دادن این گروه ها برای سهم خواهی ترفندی است که گروه 8+7 باید درباره آن هوشیار باشد.
در عین حال تعداد زیادی از فعالان اصولگرا عقیده دارند سهم جریان مقابله کننده با فتنه 88 در گروه 8 نفره، که در قالب فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، قرارگاه عمار و جبهه پایداری آرایش گرفته یا در حال آرایش گرفتن است، تناسبی با وزن این جریان ندارد و حتما باید سهم بیشتری برای آن در نظر گرفته شود.
یکی دیگر از مباحثی که سالک به آن پاسخ داد شایعه جدایی جامعه مدرسین از فرایند وحدت اصولگرایان بود که اخیرا توسط برخی پایگاه های اینترنتی منتشر شده است.
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در این باره ضمن گلایه از برخی اصولگرایان گفت: متاسفانه می بینیم برخی از افراد در قالب اصولگرایی مطالبی را مطرح می کنند و بعضا شایعات نادرستی را در سایت های خود بیان می کنند از جمله شایعه جدایی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز از یکدیگر که این موضوع کاملا نادرست و اشتباه است.
سالک با بیان این که سهم خواهی کار نادرست و خطرناکی است و باید به این موضوع توجه کرد، گفت: متاسفانه برخی از اصولگرایان در سایت های خود شایعاتی را مطرح می کنند از جمله جدایی جامعه مدرسین از جامعه روحانیت و این که جامعه مدرسین در روند ایجاد وحدت در جریان اصولگرایی خود را کنار کشیده است، در حالی که من به صراحت عرض می کنم که جامعه مدرسین و جامعه روحانیت براساس کار کارشناسی و تشکیلاتی، این امر را با هدایت آیت الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و آیت الله مهدوی کنی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز دنبال می کنند و به هیچ وجه جدایی بین آنها ایجاد نشده است و کمیته 7 نفره نیز راهبرد مشخص شده را جلو می برد.
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در ادامه با بیان اینکه برخی از گروههای اصولگرا نمایندگان خود را برای عضویت در گروه 8 نفره معرفی کرده اند و بعضا جابه جایی نیز صورت گرفته است، افزود: این گروه 8 نفره را گروه 7 نفره تایید نهایی می کند که هنوز این امر اتفاق نیفتاده است.
جامعه مدرسین با قوت
در صحنه حضور دارد
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با رد اخبار منتشر شده مبنی بر کناره گیری جامعه مدرسین از فرآیند انتخابات اصولگرایان تاکید کرد: جامعه مدرسین در صحنه حساس انتخابات مجلس نهم بی تفاوت نیست و هرگز کناره گیری نکرده است.
آیت الله عباس کعبی، عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز گذشته با رد اخبار منتشر شده مبنی بر کناره گیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از فرآیند انتخابات اصولگرایان گفت: خبری که در برخی از سایت های خبری منتشر شده مبنی بر اینکه، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از فرآیند انتخابات اصولگرایان کناره گیری کرده است، صحت ندارد و جامعه مدرسین در انتخابات مجلس نهم برای پیشبرد تفکر اصولگرایی و تلاش برای وحدت اصولگرایان در یک لیست واحد و در قالب تحقق و اجرای منشور و شاخص های اصولگرایی تدوین شده توسط جامعتین خود را متعهد می داند.
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: ادعای کناره گیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از انتخابات اصولگرایان صحت ندارد و آیت الله یزدی، آیت الله مهدوی کنی، اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و اعضای جامعه روحانیت مبارز تلاش های گسترده ای داشتند تا شاخص ها و منشور اصولگرایی و بایدها و نبایدها تدوین شود و کمیته جامعتین با تلاش های گسترده بایدها و نبایدهای اصولگرایی را تدوین کرده و در نهایت در دو بیانیه مفصل به امضای آیت الله یزدی و آیت الله مهدوی کنی منتشر شده است.
عضو سابق شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: پیرو آن، تلاش های گسترده ای برای شکل گیری کمیته داوری، نظارت و سیاست گذاری فرآیند انتخاباتی اصولگرایان صورت گرفت که به کمیته 7 نفره معروف شد و آیت الله یزدی و آیت الله مهدوی کنی تلاش وافری در این زمینه داشتند.
آیت الله کعبی تاکید کرد: آنچه گفته شد این است که عنوان جامعتین با تدوین منشور اصولگرایی پایان یافته و هرکدام از جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز براساس ضوابط و تصمیمات داخلی خود عمل می کنند و با تشکیل کمیته ای 7 نفره در خصوص وحدت اصولگرایان فصل نوین فعالیت انتخاباتی اصولگرایی در کشور آغاز شده است و از این به بعد فرآیند انتخاباتی اصولگرایان از طریق کمیته 7 نفره دنبال می شود.
وی افزود: اضلاع اصولگرا هرکدام نمایندگانی معرفی می کنند و طبعا تاکنون جلسه کمیته 7 نفره تشکیل نشده و هیچ گونه اعلام رسمی از سوی جامعه مدرسین و آیت الله یزدی در خصوص اعضای این کمیته اعلام نشده است و هر خبری که در این خصوص در سایت های خبری اعلام شده، صرفا گمانه زنی است و تشکیل اولین جلسه این کمیته به موقع اعلام خواهد شد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: ان شاءالله با تشکیل اولین جلسه کمیته 7 نفره نظارت، داوری و سیاست گذاری، فرآیند انتخاباتی اصولگرایان و شیوه کار مشخص می شود.
آیت الله کعبی با بیان اینکه همواره همه باید نسبت به ایجاد تفرقه هوشیار باشند و نسبت به آن واکنش به موقع و جدی نشان دهند، تصریح کرد: جریان هایی تلاش دارند تا میان اصولگرایان تفرقه ایجاد کنند و اضلاع اصولگرایی باید هوشیار باشند و به وحدت فکر کنند و در مقابل مجموعه تفکرات انحرافی و فتنه گران که قصد دارند به نحوی خود را در انتخابات مجلس نهم بازسازی کنند، هوشمندانه و یکپارچه عمل کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: جامعه مدرسین به دلیل اعتماد دیرینه ای که متدینین و نیروهای ارزشی به آن دارند برای دفاع از اسلام و کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی حاضر در صحنه است و به موقع تصمیم مقتضی می گیرد و در این صحنه حساس و مهم یعنی انتخابات مجلس نهم بی تفاوت نیست و هرگز کناره گیری نکرده است.
آیت الله کعبی در پایان تاکید کرد: در برخی از سایت های خبری عنوان شده که بنده خود را نماینده آیت الله یزدی معرفی کرده ام که این گونه خبرها دروغ است. بنده هرگز در مصاحبه ها خود را نماینده معرفی نکرده ام و به هیچ عنوان موضع نگرفتم و تنها مصاحبه ای با خبرگزاری فارس داشتم و دیدگاههای جامعه مدرسین را بیان کردم.

/ 0 نظر / 12 بازدید