اگر رهبران عرب از امام موسی صدر الگو می‌‌گرفتند ...

 

http://snn.ir/pic/13900427172_2011199248e.jpgامام موسی صدر بنیانگذار «رهبری مردمی» در میان شیعیان لبنان است، شیوه‌ای که در آن رهبر از پشتوانه مردمی برخوردار است، شیوه‌ای که اگر رهبران عرب به آن رو می‌آوردند از تسلیم شدن به رژیم صهیونیستی و آمریکا بی نیاز شده و امروز طعم تلخ سرنگونی را نمی‌چشیدند.

فراپرس به نقل از«خبرگزاری دانشجو»؛ امام موسی صدر در چهاردهم خرداد ماه سال 1307 در شهر مقدس قم متولد شد. ریشه های خاندان صدر به جنوب لبنان باز می گردد که در گذر زمان و مهاجرت های اجدادش، ساکن و مستقر در شهر مقدس قم شدند.

امام موسی علاوه بر تحصیلات حوزوی در قم، در رشته حقوق اقتصاد دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در دوره ای که مطالعه مجله در میان حوزویان عمل قبیحی به شمار می رفت، به همراه عده ای از روحانیون مجله «مکتب اسلام» را منتشر کرد.
وی در سفری که به قصد دیدار بستگانش به لبنان داشت از نزدیک اوضاع اسف بار شیعیان را مشاهده نمود. در همان سفر بود که با عالم بزرگ و مجاهد شیعه لبنان سید عبدالحسین شرف الدین دیدار و گفت و گو کرد.
با در گذشت سید عبدالحسین شرف الدین فرزندانش از سید موسی خواستند تا رهبری شیعیان لبنان را به عهده گیرد.
امام موسی صدر بنا به وصیت شرف الدین به لبنان مهاجرت نمود و هنگامی که به ناتوانی رهبران سنتی شیعه در حل مشکلات شیعیان پی برد و به روش نوین رهبری ای که جوانان شیعه آن روز طلب می کردند، واقف شد؛ زمام امور را به دست گرفت.
فقر فرهنگی و اقتصادی شیعیان و ضعف سیاسی شان علت اصلی مشکلات آنها در لبنان بود

وی با مشاهده و مطالعه اوضاع شیعیان، به این نکته اساسی پی برد که علت اصلی مشکلات شیعیان لبنان، فقر فرهنگی، اقتصادی آنان و ضعف سیاسی شان است.
 
فراخوان های مکرر امام موسی صدر، برای بهبود بخشیدن به اوضاع لبنان فراتر از توبیخ بود و رهبران سنتی که نمایندگی جنوب لبنان را به عهده داشته و هیچ خدمتی را ارائه نداده بودند، به طور آشکار به مبارزه فرا می خواند.
روز به روز بر قدرت و نفوذ امام موسی صدر در میان شیعیان و دیگر اقوام افزوده می شد و این آغازی بود برای خصومت گروه چپ گرا و رهبران سنتی با وی.
امام موسی صدر با تاسیس «مرکز مطالعات اسلامی» در لبنان، برنامه هدایت جوانان شیعه را از سوسیالیسم به اسلام آغاز کرد و در فضای سیاست زده لبنان و دنیای عرب که مکاتبی چون پان عربیسم، سوسیالیسم و... وجود داشتند، جوانان را به سوی اعتقادات و اخلاق اسلامی سوق داد و حداقل برای یک دهه فعالیت سیاسی را مطرح نکرد.
تاسیس «مدرسه صنعتی جبل امل» با مدیریت شهید چمران
وی در دهه کنارگیری از فعالیت سیاسی به کارهای فرهنگی پرداخت و در همین راستا «مدرسه صنعتی جبل امل» را در جهت آموزش و پرورش جوانان و نوجوانان بی سرپرست شیعی تاسیس کرد که ریاست این مدرسه به مدت 8 سال به عهده شهید چمران بود.
او همچنین «جمعیت برّ و احسان» را که اعضای آن خود مردم بودند تاسیس کرد و «بیت الفتاة» (خانه دختران) را جهت آموزش و اشتغال دختران بی سرپرست به خیاطی و هنرهای دستی بنیان نهاد.
در حقیقت امام موسی صدر راه بیداری مردم را مبارزه با فقر و جهل و بی سوادی می دانست و رفع این ضعف ها را وظیفه خود می دانست.
روح حاکم بر امام موسی صدر، بازسازی عزت مسلمانان، القای معنویت و خدمت به انسان بود

با توجه به فعالیت های فرهنگی که وی در لبنان داشت می توان فهمید که روح حاکم بر امام موسی صدر، بازسازی عزت مسلمانان، القای معنویت و خدمت به انسان بود. او به بارزترین شکل ارزش ها و موازین اسلامی را پاس داشت و به همین خاطر، موجبات بازسازی عزت مسلمانان را فراهم کرد.
یکی از رهبران کاتولیک در پایان سخنان امام موسی صدر در مراسم موعظه روزه در کلیسای کبوشین می گوید: «روحانیت و معنویتی که او با یک سخنرانی در دیرها و کلیساها و کلوب جوانان می ریزد، بیش از تمام معنویتی است که خود ما طی سال ها در آنجا پدید آوردیم.»
پس امام موسی صدر در گام اول برای عزت دادن به مسلمانان دست به اقدام فرهنگی زده و آنان را از اسارت فقر و جهل رها نمود.
وی پس از چند سال فعالیت مستمر فرهنگی و اجتماعی، مرکزی برای شیعیان به وجود آورد تا از حقوق طبیعی و اجتماعی آنها حراست نماید، به همین منظور شیعیان با تصویب مجلس شورای لبنان، اجازه یافتند تشکیلاتی به نام «مجلس اعلای شیعیان در لبنان» جدای از «مجلس اسلامی اهل سنت» تاسیس نمایند. خود سید موسی به رهبری این مجلس انتخاب شد و از آن پس بود که لقب «امام» را به وی نسبت دادند.
امام موسی صدر با تشکیل این مجلس و به عهده گرفتن رهبری‌ آن با رهبران سنتی شیعه برخورد مستقیم پیدا کرد؛ زیرا برای آنان پذیرش این امر که یک روحانی شیعه از منطقه دیگر به آن دیار بیاید و مردمی را که سلطه بر آنان، هدف دیرینه رهبران سنتی بوده، بسیج کرده و در میان آنان چنین محبوبیتی کسب کند، بسیار دشوار بود.
همچنین وی اقداماتی بر ضد جریان چپ گرا انجام داد. مخالفت وی با گروه چپ گرا، ریشه در دیدگاه و نگرش دینی امام موسی صدر داشت. چپ گراها جوانان شیعی را به سمت عقاید کمونیسم و سوسیالیسم می کشاندند و این در حالی بود که این عقاید تعارض ریشه ای با عقاید شیعی داشت.
امام موسی صدر بنیانگذار «رهبری مردمی» در میان شیعیان لبنان است

امام موسی صدر بنیانگذار «رهبری مردمی» در میان شیعیان لبنان است، شیوه ای که در آن رهبر قشرهای مختلف جامعه را مورد خطاب قرار می دهد و از پشتوانه مردمی برخوردار است.

شیوه ای که اگر رهبران عرب به آن رو می آوردند از تسلیم شدن به رژیم صهیونیستی و آمریکا بی نیاز شده و امروز طعم تلخ سرنگونی و شکست را نمی چشیدند.

امام موسی صدر براساس معیارهای دینی به این امر واقف بود که برای تاثیر بر مردم و هدایت آنها باید از حمایت آنها برخوردار بود، به همین خاطر رهبری مردمی را شیوه‌ای رهبری خود قرار داد.
/ 0 نظر / 6 بازدید