آمریکا همچنان از کشتار 290 ایرانی عذرخواهی نمی‌کند

خبرنگار راشا تودی با پنتاگون تماس گرفت و در خصوص اینکه چرا هیچ گاه از مردم ایران عذرخواهی نشد سوال کرد. وزارت دفاع آمریکا آنها را به نیروی دریایی ارجاع داد، نیروی دریایی به وزارت خارجه و در نهایت وزارت خارجه نیز مجدداً آنها را به وزارت دفاع آمریکا ارجاع داد. در واقع، آمریکا هیچ‌گاه نگفته است که چرا به خاطر انجام چنین کشتاری ‌از مردم ایران عذرخواهی نکرده است.

فراپرس به نقل از مشرق، شبکه خبری راشا تودی در گزارشی به بررسی شلیک موشک ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در آب‌های خلیج فارس پرداخت. در این گزارش آمده است در حالی که باراک اوباما تحریم‌های جدیدی علیه ایران به تصویب رسانده است، وی این کلمات را برای دلگرمی مردم ایران بیان می‌دارد: «در ایران و دیگر نقاط جهان، ایالات متحده آمریکا همچنان در کنار کسانی است که به دنبال عدالت و پیشرفت و حقوق بشر و شأن تمامی انسان‌ها هستند».

گزارش راشاتودی می افزاید: در زمانجنگ تحمیلی، ناو جنگی آمریکایی مستقر در تنگه هرمز، هواپیمای مسافربری 655 ایران را مورد هدف موشک قرار داد و تمامی 290 سرنشین آن را به قتل رساند، که در میان مسافران آن 70 کودک نیز وجود داشتند. به هنگام وقوع این حادثه دل‌خراش و دور از شأن انسانی، ناو جنگی آمریکا مدعی شد که این حادثه صرفاً یک اشتباه شناسایی بوده و آنها فکر می‌کردند که این هواپیمای مسافربری یک جنگنده جت اف 14 است، یعنی از همان جنگنده‌هایی که ده سال پیش آمریکا به شاه ایران فروخته بود.

نوید ناصر، یک ایرانی مقیم آمریکا در مصاحبه‌ای با راشا تودی و با اشاره به تحقیقات اولیه این حادثه گفته است: «گفته شده است که این هواپیما در حال پایین آمدن و نزدیک شدن به ارتفاعی بود که می‌توانست آماده حمله به ناو باشد. اگر که هواپیما در آن ارتفاع کم در حال پرواز بود، پس کاملاً مشخص بود که آن چه چیزی است و یک اف 14 نیست. این حرف چیزی جز سرپوش نبوده، اما حتی خود این سرپوش نیز انکار شد. نه تنها این حقیقت که یک اشتباه رخ داده بود، بلکه این حقیقت که یک سرپوش دیگر ایجاد گردید تا بتواند بر اشتباهی که انکار شده بود، سرپوش بگذارد».

پیکرهای سوخته شهروندان ایرانی در آب‌های خلیج فارس، همان واکنشی را در پی نداشت که بمباران لاکربی که درست پنج ماه بعد از این حادثه روی داد، به همراه داشت. در طول سال‌های بعد، پس از مشخص شدن عامل بمباران لاکربی، آمریکا انزجار شدید خود را از آن اعلام کرد.

رابرت گیتس، در اشاره به عامل بمباران لاکربی، عبدالباسط محمد علی المفرحی، در اظهاراتی بیان داشته است: «تصاویری که ما در لیبی دیدیم ظالمانه و منزجرکننده بود».

همچنین رونالد ریگان در خصوص حادثه هواپیمای مسافربری ایران گفته است: «به عقیده من با توجه به محیط عملیاتی، ناخدا راجرز دقیقاً همان کاری را کرد که از وی انتظار می‌رفت تا در دفاع از کشتی و خدمه آن انجام دهد».

در واکنش به این اظهارات نوید ناصر بیان داشته است: «وقتی به واکنش‌های بسیار مختلف حادثه لاکربی نگاه می‌کنیم، بر خلاف این حادثه، می‌بینیم که جان برخی از اشخاص به طور ذاتی ارزش بیشتری از جان دیگر افراد دارد. این مسئله ناراحت‌کننده و ناخوشایند است، اما حقیقت دارد».

پس از این حادثه،‌ مسئولین آمریکایی نه تنها خدمه ناو جنگی آمریکا را بازخواست نکردند بلکه به آنها مدال‌های افتخار اعطا کرده و ناخدای کشتی به دلیل کار فوق‌العاده‌اش مدال ویژه افتخار دریافت نمود. هیچ یک از خدمه این ناو جنگی، به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافربری جریمه و یا تنبیه نشدند.

ناصر در این خصوص گفته است: «این سرپوش، یعنی اعطای مدال، فقط این ذهنیت را ایجاد می‌کند که کاری که ما (آمریکائیان) انجام دادیم نه تنها اشتباه نبوده، بلکه کاملاً نیز درست بوده است».

آمریکا سپس با پرداخت 131 میلیون دلار به ایرانیان و بدون اینکه مسئولیت این حادثه را به عهده بگیرید سعی کرد این پرونده را فیصله دهد،‌ حال آنکه لیبی مجبور شد برای حادثه لاکربی حدود 3 میلیارد دلار غرامت به آمریکا بپردازد.

راشا تودی با وزارت دفاع آمریکا تماس گرفت و در خصوص اینکه چرا هیچ گاه از مردم ایران عذرخواهی نشد سوال کرد. وزارت دفاع آمریکا آنها را به نیروی دریایی ارجاع داد، نیروی دریایی به وزارت خارجه، و در نهایت وزارت خارجه نیز مجدداً آنها را به وزارت دفاع آمریکا ارجاع داد. در واقع، آمریکا هیچ‌گاه نگفته است که چرا به خاطر انجام چنین کشتاری، ‌از مردم ایران عذرخواهی نکرده است.

 

 

نوید ناصر اظهار داشته است: « رییس جمهور سابق آمریکا جورج بوش گفته است که من هیچ‌گاه تحت هیچ شرایطی از جانب آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد. مسئله عذرخواهی آمریکا نیست، بلکه مسئله تایید اشتباهی است که رخ داده است».

این رویکرد آمریکا در قبال مردم ایران در واقع همان چیزی است که بارها بدان اشاره شده و آن ویژگی دورویی و ریاکاری آمریکا است. روح همه رفتگان و شهیدان حادثه هواپیمای مسافربری ایران شاد و یاد

/ 0 نظر / 6 بازدید