ترکیب شوم بنی‌صدر و منافقین حوادث 6 و 7 تیر 1360 را رقم زد

  مدیر بخش تحقیق معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه بنی‌صدر و سازمان منافقین بعد از شکست از نیروهای امام(ره) و انقلاب قطعاً آنی‌ترین کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که انتقام‌گیری کنند، گفت: ترکیب شوم بنی‌صدر و منافقین حوادث 6 و 7 تیر 1360 را رقم زد.

 

 6 تیرماه 1360 سالروز ترور مقام معظم رهبری به دست گروهک منافقین در مسجد ابوذر و 7 تیرماه 1360 نیز اقدام تروریتی دیگر این گروه در ساختمان حزب جمهوری اسلامی است؛ بر همین اساس خبرگزاری فارس مصاحبه‌ای را با علی کردی، مدیر بخش تحقیق معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی انجام داده است.

علی کردی، نویسنده کتاب "گروه فرقان " در گفت‌وگو با خبرنگار به تشریح اقدامات منافقین در ترور شخصیت‌های انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: منافقین تصور می‌کردند که روحانیت فاقد یک سازمان تشکیلاتی است و پس از جریان انحرافی که در تشکیلات سازمان مجاهدین به وجود آمد طیف مذهبی‌ این سازمان را دوباره در سال 57 به رهبری مسعود رجوی بازسازی کردند.

وی تصریح کرد: هدف عمده این سازمان در انقلاب اسلامی این بود که به قدرت دسترسی پیدا کنند و این تصور را داشتند که روحانیت فاقد تشکیلات لازم است و به سرعت کنار می‌رود و آنها می‌توانند بر سرنوشت انقلاب اسلامی مسلط شوند؛ به همین منظور علاوه بر اینکه نیم نگاهی به مسئولان کشور داشتند که عملکردهایشان به چه شکل است خود در سازمان‌ها و نهادهای مختلف شروع به مهره‌چینی کردند تا در زمان لازم این مهره‌ها بتوانند در سازمان‌های مختلف قدرت را در دست بگیرند.

مدیر بخش تحقیق معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: سازمان مجاهدین ابتدا برای اینکه بتواند وجهه خود را پیدا کند و پوششی بر جریان انحرافی سال 54 بزند به شدت از امام(ره) و انقلاب اسلامی دفاع و حمایت کرد و امام(ره) را به عنوان پدر بزرگوار معرفی کردند اما رفته رفته چهره نفاق خود را نشان داده و شروع به مخالفت با نظام اسلامی کردند.

وی تصریح کرد:‌سازمان منافقین پس از انقلاب ادعای سهم از انقلاب و حکومت داشتند؛ آنها شناخت کاملی از وضعیت نیروهای خط امام و عناصر کلیدی جمهوری اسلامی داشتند و با شناخت کافی از آنها به نقش مهم این افراد، واقف بودند.

کردی با بیان اینکه سازمان منافقین دارای تشکیلات اما گروه فرقان نوپا و غیرتشکیلاتی بود، افزود: بر خلاف ادعای خود فرقانی‌ها، خط ترور را از گروه منافقین دریافت می‌کردند؛ پس از اینکه گروه فرقان از هم پاشید، سازمان به صورت مستقیم خود وارد عمل شد و به ترور و حذف یکی از مسئولین نظام پرداخت.

* هوشیاری و اخلاص آیت‌الله طالقانی ترفند منافقین را خنثی کرد

وی با بیان اینکه مخالفت سازمان منافقین ابتدا به این شکل بود که بتوانند آیت‌الله طالقانی را به عنوان یک رهبر و جایگزین در کنام امام (ره) مطرح کنند،‌ یادآور شد: هوشیاری و اخلاص آیت‌الله طالقانی این ترفند منافقین را خنثی کرد.

کردی اضافه کرد: بعد از آیت‌الله طالقانی، این سازمان به سمت مخالفت‌های علنی پیش رفتند و در مرحله بعد پس از مخالفت‌های علنی حرکت‌های بسیار خصمانه و مسلحانه را شروع کردند که در این مدت به ترور شخصیت‌ها و بعد ترور فیزیکی روی ‌آوردند که این مسئله نشانگر ضعف عمده آنها بود چرا که در تحلیل عمده خود که می‌گفتند روحانیت فاقد تشکیلات است و به راحتی از صحنه کنار می‌رود اما با نیروهای بسیار مؤمن و متعهدی در کنار روحانیت مواجه شدند که انقلاب اسلامی را مدیریت می‌کرد از این رو شروع به ترور این مهره‌ها کردند.

وی اظهار داشت: سازمان مجاهدین خود نتوانستند به صورت طبیعی ترور شخصیت‌های انقلابی را انجام دهند از این رو به ترور فیزیکی روی آوردند که هدفشان بی‌آینده‌کردن نظام بود یعنی در آینده نظام اینها را نخواهد داشت و می‌توانند بر کشور مسلط شوند و این استراتژی منافقین برای ترور نیروهای وفادار به نظام و انقلاب بود.

نویسنده کتاب "گروه فرقان " در ادامه گروه فرقان را از گروه‌های بسیار منحرف دانست که تفاوت‌های بسیار ناچیزی با جریان منافقین داشت و افزود: در واقع گروه فرقان در خدمت منافقین بودند هرچند اکبر گودرزی و بقیه اعضای گروهک فرقان این موضوع را منکر می‌شدند.

* گروه فرقان به شدت متأثر از افکار بنیانگذاران اولیه سازمان مجاهدین بود

وی ادامه داد: گروه فرقان به شدت متأثر از افکار دکتر شریعتی و بنیانگذاران اولیه سازمان مجاهدین بود و شهدایی که به نام شهدای ایدئولوژیک نام می‌برد 4 تن از کشته شدگان سازمان مجاهدین بودند و این نشان می‌دهد، این دو گروه با یکدیگر ارتباط داشته‌اند.

کردی با تأکید بر اینکه گروه فرقان یک پیوند فکری و عاطفی با سازمان مجاهدین داشتد اما تلاش می‌کردند خود را بسیار مستقل نشان دهند، اظهار داشت: زمانی که سازمان مجاهدین در حال ارزیابی وضعیت نظام بود به گروه فرقان دستور ترورها را می‌دادند و آنها ترور شخصیت‌هایی مثل شهید مطهری، شهید مفتح و شهید قاضی طباطبایی و شخصیت‌های دیگر را در دستور کار خود داشتند.

وی با بیان اینکه تعقیب گروه فرقان در اواخر سال 58 وارد دستور کار شد ادامه داد:‌ مسئولان نظام به شدت احساس خطر کردند؛ چراکه چند جوان، بدون داشتن تشکیلات قوی، اقدام به گرفتن سرمایه‌های عظیم از این ملت می‌کردند و شخصیت‌هایی مانند شهید مطهری، قاضی طباطبایی، مفتح، عراقی که از ارکان نظام بودند را به شهادت رسانده بودند از یان رو نیروهای انقلاب به سرعت آنها را دستگیر و خانه‌های تیمی‌شان را شناسایی و از بین بردند و با اعدام 6 نفر از آنها می‌توان گفت گروه فرقان متلاشی و از بین رفت.

مدیر بخش تحقیق معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه پس از متلاشی‌شدن گروه فرقان و لو رفتن 15 خانه‌ی تیمی آنها که آخرین آن محل اختفای اکبر گودرزی در میدان انقلاب بود، همان خط ترورهای سیاسی توسط سازمان منافقین پی‌گیری می‌شود؛ از این رو پس از به اتمام رسیدن جریان فرقان سازمان مجاهدین مأموریت را به اعضای خود سپردند؛ البته اینها موارد نهفته‌ای است که در تحلیل‌ها و نکته‌های بسیار ریز در برخی از نوشته‌ها می‌توان به آنها دست پیدا کرد.

وی تأکید کرد: در واقع منافقین در ابتدا سعی می‌کردند مهره چینی کنند و با گروه فرقان دست به ترور نیروهای انقلاب به ویژه نیروهای فکری زدند سپس اخود وارد عمل شدند.

* منافقین برای پوشش دادن به اقدامات خود حادثه 6 تیر را به گروه فرقان نسبت دادند

کردی ادامه داد: سازمان منافقین حتی برای پوشش دادن به اینکه اذهان مسئولان به سمت منافقین نرود جریان 6 تیر و طرح ترور مقام معظم رهبری را به گروه فرقان نسبت دادند در صورتی که گروه فرقان درآن زمان تشکیلات خود را از دست داده بود و فردی که مقام معظم رهبری را ترور کرد از اعضای خود سازمان منافقین بود.

وی با بیان اینکه در ابتدا سازمان منافقین گروه فرقان را جلو انداختند تا کسی به آنها سوءظن پیدا نکند، اظهار داشت: زمانی که مأموریت گروه فرقان تمام شد، خود وارد صحنه عمل شدند.

نویسنده کتاب "گروه فرقان " به انتشار قسمتی از بدنه داخلی ضبط صوت انفجاری که با ماژیک نوشته شده بود «هدیه گروه فرقان» و جزوه‌ای نیز با امضای این گروه درباره این سوءقصد اشاره کرد و گفت:‌ این نوشته‌ی روی بمب نوعی ترفند و پوشش بوده چراکه در زمان بمب‌گذاری 6 تیر گروه فرقان از بین رفته بود.

وی در ادامه به نقش بنی‌صدر در حادثه 7 تیر اشاره کرد و گفت: بنی صدر طبق اهدافی که دنبال می کرد نقش بسیار عمده‌ای در حادثه 7 تیر داشت و در خاطرات خود آورده است که "من به آیت‌الله خمینی گفتم که وقتی شما یکسری را اعدام می‌کنید قطعا نتیجه‌اش این خواهد بود که اینها هم دست به اقدامات می‌زنند ".

مدیر بخش تحقیق معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی تصریح کرد: نزدیکی بنی‌صدر به سازمان مجاهدین به این دلیل بود که یک گروه مسلح را در اختیار داشته باشد؛ بنی‌صدر همچنین روی قدرت سازمان مجاهدین خیلی حساب باز کرده بود.

* ترکیب شوم بنی‌صدر و منافقین حوادث 6 و 7 تیر 1360 را رقم زد

وی افزود: بنی‌صدر و سازمان منافقین بعد از شکست از نیروهای امام(ره) و انقلاب قطعاً آنی‌ترین کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که انتقام‌گیری را حداقل برای خود و یک آرامش روحی و روانی برایشان ایجاد شود.

کردی بر همین اساس به بمب گذاری کلاهی در ساختمان حزب جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: کلاهی از مهره‌هایی بود که آنها در سازمان و ادارات نهاده بودند و توسط این نیروهای نفوذی اقدامات خود را انجام می‌دادند.

وی یادآور شد: جریان منافقین به بنی‌صدر وصل شد و ترکیب شوم آنها توانست این ترورهای وقیحانه را رقم بزند.

نویسنده کتاب "گروه فرقان " به نسبت دادن ترورها از سوی منافقین به گروه فرقان اشاره کرد و گفت: با توجه به اسناد منافقین عمدا چنین کارهایی را انجام دادند؛ زیرا نیروهای امنیتی در مورد عاملین واقعی این ترور دچار سردرگمی می‌شدند و آنها می‌توانستند انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی را دنبال نمایند، قدیری که اقدام به بمب گذاری در مسجد ابوذر کرد، از اعضای سازمان منافقین بود و در راستای مأموریت سازمانی اقدام به عمل کرد.

وی در ادامه به 30 خرداد 1360 که منافقین اولین مانور نظامی خود در خیابان‌ها با در دست داشتن سلاح‌های گرم و سرد و ترساندن مردم برای جلوگیری مجلس از برکناری بنی‌صدر اشاره کرد و گفت:‌آنها می‌خواستند به خیال خود، مجلس را از برکناری بنی‌صدر بر حذر دارند؛ اما مجلس کار خود را انجام داد و رأی به عدم کفایت بنی‌صدر داد امام خمینی(ره) هم با توجه به رأی مجلس، بنی‌صدر را عزل نمود.

کردی در خاتمه خاطر‌نشان‌ کرد: منافقین پس از شکست از این قضیه دست به اقدامات تروریستی زدند و عناصر مهم انقلاب که در رأس آنها مقام معظم رهبری وسپس شهید بهشتی و حزب جمهوری بود، پرداختند اما باید گفت بازنده اصلی این اقدامات خود منافقین هستند و مردم محمک‌تر از گذشته حمایت خود را از انقلاب نشان دادند.

گفت‌وگو از سیده فاطمه موسوی

/ 0 نظر / 7 بازدید