ترس و وحشت باندرجوی را فراگرفته است

ظاهراً نظامیان آمریکایی بالاخره تصمیم گرفته اند کمپ مجاهدین را پس از یک سال تأخیر ترک کنند. سال گذشته نیروهای آمریکایی در آستانه ی ترک این اردوگاه و در حالی که بخشی از انتظامات و مراقبت از آن را در چارچوب واگذاری اختیارات امنیتی به دولت عراق به پلیس این کشور سپردند، از خروج کامل منصرف شدند و اعلام کردند که به عنوان ناظر در این کمپ باقی خواهند ماند!

چنین تصمیمی با توجه به پیشینه ی تعامل پنتاگون با مجاهدین از زمان اشغال عراق، جای تردید باقی نگذاشت که بندوبستی بین پنتاگون با مجاهدین به منظور ایجاد مانع در برابر اخراج صورت گرفته است.

اما اکنون که ارتش آمریکا خلاف آن بندوبست غیرقانونی اعلام کرده است درماه ژوئیه مسئولیت اردوگاه مجاهدین را به طور کامل به دولت عراق واگذار خواهد کرد، ترس و نگرانی فوق العاده‌ای اعضاء و وابستگان باندرجوی را فراگرفته است.

ترس و نگرانی دار و دسته رجوی در حالی دوچندان شده که ماهها است حامیان اروپایی و آمریکایی گروه تروریستی مجاهدین از دولت آمریکا می خواهند لااقل تا سال 2011 مراقبت از مجاهدین را بر عهده بگیرد، لیکن اعلام این تصمیم نشانه ای از بی توجهی ایالات متحده به این درخواست و بی اثر بودن اقدامات مجاهدین و حامیانشان برای رفتن زیر چترآمریکا است.

طی 6 سال گذشته مجاهدین تلاش فوق العاده‌ای کردند تا با مغالطه‌یی حقوقی که بر اساس رویکرد به کلی غیرقانونی پل برمر مبنی بر شمول کنوانسیون چهارم ژنو به مجاهدین صورت گرفت، به نحوی خود را زیرمجموعه‌ی آمریکا جابزنند و از این طریق خود را به دولت ایالات متحده تحمیل نمایند و یا این که تحت نظارت نهادهای بین المللی قرار گیرند و به هر شکل ممکن محمل به اصطلاح حقوقی برای مقابله با حق حاکمیت عراق بتراشند، لیکن به طورکلی ناکام ماندند و همانگونه که از ابتدا هم روشن بود تعیین و تکلیف آنها توسط دولت عراق انجام خواهد شد.

این وضعیت که استرداد، اخراج و حداقل انتقال مجاهدین به نقطه ی دیگری در عراق را در چشم انداز دارد، به شدت رهبری مجاهدین را به هم ریخته و باعث وحشت اعضای این گروه شده است، به همین منظور رهبری مجاهدین تلاش می کند با اتکاء به برخی اظهارات بی ربط و اخبار مغشوش اعضاء را دلگرم کرده و از هراس آنها بکاهد.

مثل این که به نقل از ارتش آمریکا اطمینان می دهد که عراق قصد ندارد کمپ مجاهدین را ببندد، اما ارتش آمریکا در نظر دارد نیروهایش را از پست بیرونی کمپ اشرف بیرون بکشد و بیرون کشیدن نیروها از این پُست به نام مقر گریزلی، تأثیری بر حضور مجاهدین خلق که مدت ۲۰ سال در عراق بوده‌اند، نخواهد داشت!

یا این که به نقل از رسانه های آمریکایی دلگرمی می دهد که اگرچه آمریکا در حال تحویل دادن تاسیسات خود به دولت عراق است، اما عراق در حال حاضر فاقد یک دولت عمل کننده است، پس نگران نباشید و می شود مدت دیگری به حیات تشکیلاتی ادامه داد.

و در نمونه ای دیگر می گوید: از این به پس برخورد دولت مالکی با مجاهدین به شیوه سیاسی وازکانالهای دیپلوماتیک صورت خواهد گرفت و مسؤلیت اخراج مجاهدین ازعراق بردوش دولت آینده این کشور است.

هرچند مسئولان امنیتی کنونی عراق اعلام داشته اند از آنجا که این گروه سهم به سزایی در بدی شرایط سیاسی وامنیتی عراق داشته است، دولت آینده به این امر خواهد پرداخت اما کنترل کنندگان مجاهدین برای رفع تشویش نیروها در برابر نظر منفی دولتمردان عراقی نسبت به این گروه که در هیچ دولت و آرایشی جدیدی هم تغییر نخواهد کرد،می‌گویند: " کافیست خاطرنشان کنیم که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در دهم وهفدهم ماه مه سال ۲۰۰۳ دراطلاعیه های رسمی خود اعلام کرد که مجاهدان اشرف «در ایجاد یک محیط با سلامت و امنیت برای مردم عراق» سهم به سزایی داشته اند."

توضیحات و پاسخ های رهبری مجاهدین در برابر وضعیت جدید و عقب نشینی نیروهای آمریکایی به خوبی جو هراس و نگرانی حاکم بر اعضای این گروه را نشان می دهد و سرهم‌بندی کردن بهانه‌های کودکانه برای دلگرمی دادن به آنها، به هم ریختگی رهبری مجاهدین و پذیرش شکست در مقابل دولت عراق را بیش از پیش عیان می سازد.

/ 0 نظر / 5 بازدید