به قانون شکنان رحم نمی کنیم

هشدار به مفسدان و اشرار
آیت الله آملی لاریجانی: به قانون شکنان رحم نمی کنیم

همایش سراسری قوه قضاییه با حضور قضات و مسئولان عالی قضایی روز یکشنبه و در پنجمین روز از هفته قوه قضاییه برگزار شد.
در این همایش علاوه بر رئیس دستگاه قضایی، دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور، وزیر دادگستری و دیگر مقامات عالی قضایی، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان حضور داشتند.
آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه طی سخنانی در این همایش با تاکید بر اینکه «همه مسئول هستیم تا به قوه قضاییه خدشه وارد نشود»، ادامه داد: در گوشه و کنار کشور شنیده می شود که فلان قاضی و کارمند رشوه گرفته است. این امر هرچند کم باشد ولی چهره دستگاه قضایی را مخدوش می کند و موجب بدنامی قضات و کارکنان سختکوش دستگاه قضایی می شود.
رئیس دستگاه قضایی با اشاره به نظارت های خارج از قوه قضاییه افزود: مهمترین ابزار ما در این راستا نظارت سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری است. ضمن تشکر از این دو نهاد از آنها می خواهم که در کار خود اهتمام بیشتری داشته باشند. دستگاههای اجرایی بدانند که تخلفات آنان در مرئی و مسمع قوه قضاییه است و احدی نباید به خود اجازه دهد که حق مردم را پایمال کند و از مسیر قانون خارج شود.
به گزارش ایسنا، رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات چشمگیر دستگاه قضایی در سال گذشته مبارزه با مجرمان جرایم خاص، قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان مسلح، متجاوزان به نوامیس مردم و اراذل و اوباش بوده است.
آملی لاریجانی تاکید کرد: اخطارهای مکرر مسئولان عالی قوه قضاییه، تهدیدات توخالی نبوده است. اشرار دیده اند که محاکمه و مجازات قطعی در راه است. قاچاقچیان مواد مخدر دیده اند که چوبه های دار در انتظارشان است و سارقان مسلح نیز اعدام ها را با چشم خود دیده اند. همه این اقدامات که با پیگیری های مسئولان دستگاه قضایی صورت گرفته آثار خوبی داشته و برای مردم نیز محسوس بوده است.
وی اشرار را مورد خطاب قرار داد و گفت: بار دیگر به اشرار اخطار می دهم که مسیرتان را تغییر دهید. ما در اجرای شرع هیچ ترحمی روا نخواهیم داشت. اقدامات ما در سال جاری جدی تر می شود. ضابطان قوه قضاییه نیز باید با اقدامات مناسب خود، زندگی را برای اشرار سخت کنند و شایسته نیست که امنیت از جامعه سلب شود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مبارزه با مفاسد اقتصادی از اولویت های دستگاه قضایی در سال گذشته بوده است، گفت: محاکمه عده ای هنوز ادامه دارد. برخورد قوه قضاییه باید بدون تبعیض، مقتدرانه و عادلانه باشد. ضعیف کشی شأن قوه قضاییه نیست و هیچ خللی در این اراده به وجود نیامده است.
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: هر تخلف اقتصادی، فساد نیست و ما نمی توانیم هرکسی را که معوقات بانکی دارد، مفسد اقتصادی بدانیم. همچنین رسانه ها اعم از دولتی و غیردولتی و کسانی که راه به تریبون آزاد دارند از متهم ساختن اشخاص، با نام و نشان خودداری کنند. قوه قضاییه موظف است متهمان را به دادسرا احضار کند اما این بدان معنا نیست که متهم تبرئه نمی شود.
وی یادآور شد: برادر بزرگواری از مجلس برای من نامه نوشته که عملکرد قوه قضاییه نسبت به نمایندگان مجلس خلاف قانون اساسی است. من به این برادر بزرگوار که به دیانتش اطمینان دارم گفتم کجای قانون اساسی گفته که نمایندگان مجلس می توانند دروغ بگویند و نسبت ناروا بدهند و از تعقیب قضایی مصون باشند؟ همین مسئله در مورد آمرین به معروف و ناهیان از منکر موضوعیت دارد. نمی توان به بهانه آمریت، خود منکر بزرگتری انجام داد و با صرف احتمال نمی توان افراد را متهم کرد.
آملی لاریجانی در ادامه به اقدامات معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: فعالیت های گسترده ای در این راستا انجام شده که جای تقدیر و تشکر دارد؛ البته روشن است که اقدامات قوه قضاییه بدون همکاری قوای دیگر نمی تواند مطلوب نهایی باشد. امیدواریم با پیگیری این معاونت، لایحه پیشگیری از وقوع جرم به سرانجام برسد.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با تقدیر از فعالیت ها و اقدامات مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه، گفت: این مرکز فعالیتهای چشمگیری در توسعه زیرساخت های سخت افزاری و طراحی نرم افزاری برای ارائه خدمت به مردم داشته است. آمارهای تهیه شده توسط این مرکز بهترین یاری دهنده به مدیران است تا از وضعیت کلی قوه قضاییه تصویری به دست آورند.
آملی لاریجانی فعالیت های ستاد حقوق بشر را نیز ارزشمند توصیف کرد و افزود: این ستاد علاوه بر شرکت در مجالس بین المللی، مطالعات گسترده ای را در زمینه حقوق بشر در سایر کشورها داشته است و امیدواریم شاهد تلاشهای بیشتری در این زمینه از سوی این ستاد باشیم.
وی تصریح کرد: در قوه قضاییه خلایی وجود دارد که هنوز مرتفع نشده و آن وجود مرکزی است که متصدی پژوهش های قوه قضاییه باشد. دستگاه عظیم قضایی نیازمند مرکز پژوهش هاست که تحقیقات لازم را انجام دهد. اکنون در دنیا تحقیقات بسیاری در مورد فلسفه حقوق صورت می گیرد و ما برای به دست آوردن دانش در این زمینه نیازمند کار و تلاش هستیم.
گفتنی است؛ در این همایش 80 نفر از قضات و کارمندان نمونه قوه قضاییه از سوی رئیس دستگاه قضایی مورد تجلیل قرار گرفتند.
سخنان
رئیس دیوان عالی کشور
از دیگر سخنرانان همایش سراسری قوه قضاییه، آیت الله محسنی گرکانی رئیس دیوان عالی کشور بود.
به گزارش فارس، وی طی سخنانی تصریح کرد: پرونده های قتل و جرائم خاص گاهی در دیوان عالی کشور حدود 6 ماه الی یک سال باقی می ماند و قضات جرات ندارند تا پرونده های قتل، ناهنجاری، آدم ربایی و تجاوز به عنف را تایید کنند؛ در حال حاضر این پرونده ها در دیوان عالی کشور بیشتر از 7 الی 10روز باقی نمی ماند.
فرجام نیک و مبارک
در همین حال، وزیر دادگستری نیز در این همایش عملکرد یک ساله تمامی بخش های دستگاه قضایی را به صورت مفصل با ذکر آمار و جزئیات در حضور مسئولان عالی قضایی و قضات تشریح کرد.
مرتضی بختیاری با تشریح اقدامات و فعالیت های حوزه های مختلف قضایی و سازمانهای وابسته تصریح کرد: ملاحظه اقدامات متعدد و متنوع دستگاه قضایی اگرچه امیدوارکننده است اما با توجه به رسالت عظیم این مجموعه تا رسیدن به مقصد عالی و نقطه مطلوب راه طولانی در پیش است.
وی افزود: با این همه، بستر فراهم شده حاضر این امید را می دهد که در سایه همدلی و عمل به رهنمودهای راهگشای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش قضایی، فرجامی نیک و مبارک به دنبال داشته باشد.

/ 0 نظر / 5 بازدید