زنده یا مرده، ملاعمر کجاست؟

 

ملاعمر رهبر گروه طالبان طی دو هفته اخیر دو بار کشته و به همین تعداد زنده شد! ابتدا و در اوایل هفته گذشته برخی از منابع خبری اعلام کردند ملاعمر به مرگ طبیعی درگذشته است و اعضای ارشد این گروه به دنبال پیدا کردن جانشینی برای او هستند: این خبر اما بلافاصله تکذیب شد.

فرا پرس به نقل از ملل:پس از آن منبعی در سرویس امنیتی افغانستان که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد ملاعمر هنگام سفر از کویته به وزیرستان شمالی در پاکستان کشته شده است. حتی رسانه های خبری، پیامی تلفنی از اعضای طالبان منتشر کردند که آنها نیز خبر کشته شدن رهبر طالبان را تایید می کردند.

در این پیام آمده بود «رهبر طالبان درگذشت.» پس از همه اینها خبر آمد که «ملاعمر زنده است و به سلامت در افغانستان زندگی می کند.» این اظهارنظر «ذبیح الله مجاهد» یکی از سخنگویان ارشد طالبان است که همه اخبار مرگ رهبر خود را شایعه یی امریکایی بیش نمی داند.

مجاهد اعلام کرده است این خبر محصول هک کردن تلفن های آنها توسط ماموران امنیتی امریکاست.

وی گفت: «امریکا برای تضعیف روحیه اعضای طالبان تلفن های ما را هک کرده و به دروغ پیغام مرگ ملاعمر را منتشر ساخته است.» این عضو ارشد طالبان افزود: « قول می دهم که ملاعمر نمرده است. از آنجا که خارجی ها می دانند ضعیف شده اند و ما در موضع قدرت هستیم برای در هم شکستن روحیه ما این خبر را به دروغ منتشر کرده اند.» البته آنچه در میان سخنان ذبیح الله مجاهد تازگی دارد حضور ملاعمر در افغانستان است. وی همچنین تاکید کرده است عملیات القاعده با نظارت ملاعمر در افغانستان ادامه دارد.

پیش از این امریکا و افغانستان مدعی بودند ملاعمر در پاکستان و در وزیرستان شمالی نزدیک مرز افغانستان به سر می برد. «رنگین دادفر» مشاور امنیتی حامد کرزای رییس جمهور افغانستان نیز خبر مرگ رهبر طالبان را رد کرده است و می گوید مدرکی مبنی بر کشته شدن ملاعمر در دست نیست. «قاری یوسف احمدی» یکی دیگر از سخنگویان طالبان هم در گفت وگویی تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس مرگ ملاعمر را تکذیب کرد.

وی افزود: آنهایی که در افغانستان موفق نبوده اند هم اکنون تلاش می کنند تا با این تاکتیک ها شرافت مجاهدین را از میان ببرند.

در پیام دومی که از جانب سخنگوی طالبان ارسال شده آمده است: دشمنان اخباری را منتشر کردند که رهبر بزرگ درگذشته است. این اخبار کاملابی پایه و اساس است. یک دروغ است. ملاعمر زنده است و با فعالیت های روزانه اش و سازماندهی مجاهدین سرش کاملامشغول است. اگرچه تکذیب خبر مرگ ملاعمر تا حدود زیادی از اصل خبر پررنگ تر است و حتی ملاعمر برخلاف بن لادن بشدت از تصویری شدن فراری است اما مدت مدیدی است که نه نزدیکانش و نه رسانه ها خبری جز مرگ وی و سپس تکذیب آن، از او ندارند.

کشمکش ها بر سر مرگ ملاعمر در حالی بالاگرفته است که القاعده نیز درباره روایت کماندوهای امریکا از چگونگی کشته شدن بن لادن تشکیک کرده اند. مجله اینترنتی «اینسپایر» متلق به گروه القاعده اعلام کرده است که بن لادن تا آخرین لحظه مرگش با نیروهای امریکایی جنگیده است وخبر دست کشیدن از مبارزه در آخرین لحظات کذب محض است.

به گزارش انتخاب به نقل از اعتماد، پیش از این مقامات امریکا گفته بودند اگرچه بن لادن هنگام ورود کماندوها به مخفیگاه خود دست به سلاح برد و به مبارزه پرداخت اما لحظاتی پس از آن و دقیقا در حالی که دیگر سلاح را به زمین گذاشته بود کشته شد. به اعتقاد مجله اینترنتی القاعده، هدف امریکا از تحریف چگونگی مرگ بن لادن، کاهش روحیه مبارزه جویی سربازان القاعده معرفی شده است.

/ 0 نظر / 23 بازدید